Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Kupujesz piec kominkowy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!
(2017-12-28)

Piece kominkowe są świetnym rozwiązaniem w przypadku konieczności docieplenia jednego pomieszczenia. Nowoczesne piece kominkowe zwykle są nie tylko tańsze od tradycyjnych kominków, ale również prezentują się nie mniej efektownie, dzięki czemu mogą stać się niebanalną ozdobą wnętrza.

kupujesz-piec-kominkowy.jpg

Piec kominkowy, popularnie zwany kozą, coraz częściej uznawany jest za bardzo dobrą alternatywę dla kominka. Na jego korzyść, oprócz bardziej przystępnej ceny czy niższej wagi w porównaniu do klasycznych wkładów kominkowych, przemawia także różnorodność dostępnych modeli, co pozwala na dopasowanie pieca do wystroju danego pomieszczenia.

Rodzaje pieców kominkowych

W zależności od materiału, z jakiego został wykonany korpus pieca kominkowego, możemy wyróżnić urządzenia żeliwne i stalowe. Żeliwne piece kominkowe w Castoramie często przybierają bogato zdobioną formę, przez co świetnie sprawdzają się w klasycznych czy rustykalnych wnętrzach. Niektóre modele są też wyposażone w fajerkę, na której można przykładowo podgrzać wodę na herbatę. Ponadto, palenisko w piecach żeliwnych można niekiedy wykładać szamotem, co umożliwia zakumulować wytworzone ciepło.

kupujesz-piec-kominkowy2.jpg

Z kolei stalowe piece kominkowe mają z reguły prostszą stylistykę, więc doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji, a z uwagi na materiał, z którego są wykonywane – są również lżejsze niż modele żeliwne. Palenisko w urządzeniach stalowych zazwyczaj zabezpiecza się szamotem lub wermikulitem, co pozwala zapobiec deformacji pieca pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo, wermikulit umożliwia dopalenie się spalin, dzięki czemu szyba pieca pozostaje dłużej czysta.

Jaką moc powinien mieć kominek?

Dostępne na rynku piece kominkowe zwykle mają moc od 2,5 do nawet 17 kW. Należy jednak pamiętać, że podana wartość to moc maksymalna, którą urządzenie utrzymuje przez krótki czas w trakcie swojej pracy. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu musimy zatem wziąć pod uwagę jego moc nominalną, która uzależniona jest między innymi od typu i ilości używanego drewna.

kupujesz-piec-kominkowy3.jpg

By prawidłowo obliczyć optymalną moc pieca kominkowego należy przyjąć, że na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia o standardowej wysokości około 2,5 metra potrzeba 1 kW energii cieplnej. Teoretycznie zatem w ofercie sklepów znajdziemy modele mogące ogrzać nawet 150-170 metrowe wnętrze, niemniej nie zapominajmy, że wartość ta zakłada, iż dom czy mieszkanie jest prawidłowo ocieplone.

Paliwo do pieców kominkowych

W tak zwanych kozach najczęściej pali się drewnem o wilgotności wynoszącej około 20 proc. Za najlepsze do pieców kominkowych uznawane jest kaloryczne drewno z drzew liściastych, w tym brzozy, akacji, buku, klonu czy wiązu, choć niekiedy stosuje się także brykiety drzewne lub pellet, czyli niewielkie pałeczki wytwarzane z odpadów drzewnych.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Decydując się na zakup pieca kominkowego, pamiętajmy też, że zgodnie z przepisami musi on zostać podłączony do osobnego przewodu dymowego o odpowiedniej średnicy. Co równie istotne, ze względów bezpieczeństwa, posadzka pod urządzeniem oraz w odległości około 60 centymetrów od paleniska powinna być wykonana z materiałów niepalnych, takich jak płytki ceramiczne lub kamienne, blacha stalowa lub miedziana bądź szkło hartowane.